0 0 امتیاز
Article Rating

VNC سرور

با توجه به گسترش سیستم های کامپیوتری و نیاز به پشتیبانی آنها ممکن است برای هر کسی پیش بیاید که از هر مکانی به تعدادی فایل که بر روی سرورش است نیاز پیدا کند. برای حل این مشکل از نرم افزار های کنترل از راه دور استفاده میگردد. VNC سرور نرم افزاری است که از طریق آن می توانید دسکتاپ سرور خود را مشاهده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

VNC سرور چیست؟


VNC سرور در واقع یک ابزار برای اتصال به محیط گرافیکی یک سرور می باشد که هم دارای نسخه ویندوز و هم لینوکس می باشد. VNC سرور کاربردی همانند RDP که همان Remote Desktop Protocol است دارد. RDP صرفا برای ویندوز ساخته شده در حالی که VNC همه سیستم عامل ها را شامل می شود. VNC سرور به شما این امکان را می دهد که از هر سیستم عاملی به عنوان کلاینت به هر سیستم عامل دیگری به عنوان سرور بتوانید وصل شوید و تنظیمات لازم را انجام دهید.
شرکت های مختلف نرم افزاری برای توسعه VNC سرور، نرم افزارهایی از جمله tightVNC و یا realVNC را نوشته اند.


برای اتصال به محیط گرافیکی سرور های لینوکسی، شما باید ابتدا محیط گرافیکی برای سرور نصب کنید که رایج ترین و بهترین آن ها، Gnome و KDE هستند. پس از نصب یک محیط گرافیکی مانند محیط های نام برده شده، توسط نرم افزار های VNC که راج ترین آن ها Real VNC است، قادر خواهید بود به محیط گرافیکی سرور لینوکسی خود نیز دسترسی پیدا کنید.

مقایسه VNC سرور با RDP

همان طور که گفته شد VNC سرور و RDP عملکردی شبیه یکدیگر دارند. یکی از مشکلات RDP سرعت پایین تر آن است. در RDP اطلاعات به صورت encryption رد و بدل میشوند که این امر باعث سرعت پایین آن شده است. اما در VNC سرور اطلاعات encryption نیستند که این موضوع، یکی از مزایای نرم افزار VNC است. زیرا سرعت بالاتری نسبت به RDP دارد و همچنین یکی از بزرگترین معایب VNC سرور به شمار میرود.

VNC سرور

VNC سرور دارای مزایای بیشتری است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

مزایای VNC سرور

از دیگر امکانات VNC سرور میتوان به امکان تنظیم رزولوشن صفحه نمایش اشاره کرد. به دلیل unencryption و تنظیمات صفحه نمایش، VNC سرور ترافیک کمتری نسبت به RDP مصرف می کند.
از معایب RDP می توان گفت که، امکان برقراری چند session در RDP روی یک سرور وجود ندارد اما در VNC امکان اتصال چند نفر به یک session وجود دارد.
session در VNC سرور با قطعی اینترنت باطل نمی شود اما در RDP باید دوباره reconnect انجام شود. البته در نسخه های جدید این موضوع بهبود یافته ولی همچنان VNC عملکرد بهتری دارد.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

VNC سرور

0 0 امتیاز
Article Rating