0 0 امتیاز
Article Rating

CDN چیست

CDN مخفف عبارت “content delivery network” یعنی شبکه ارسال محتوا. یک شبکه بزرگ از سرورهایی است که در چندین نقطه دنیا مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند. با استفاده از CDN، محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه داده می‌شود. در ادامه به نقش CDN در سئو و CDN چیست و چگونه کار می کند می پردازیم.

نحوه ارائه محتوا در CDN

شبکه ارسال محتوا از تکنیک های شبکه ای مختلفی برای ارائه محتوا استفاده می نمایند. این تکنیک ها شامل حافظه پنهان وب (web caching)، تعادل بار سرور، مسیر یابی درخواست و سرویس های محتوا می شوند.

حافظه های پنهان وب

این حافظه محتواهایی که از دید کاربران محبوب هستند را بر روی سرورهایی با بیشترین تقاضا برای دریافت آن محتوا ذخیره می نماید. استفاده از این فرآیند نیاز به پهنای باند را کاهش می دهد، بار موجود بر روی سرور را کمتر می کند و پاسخگویی به کاربران را سرعت می بخشد.

تعادل بار سرور

در این تکنیک می توان از یک یا چند فرآیند به طور همزمان استفاده نمود. از جمله یک لایه سوئیچ ۷-۴ تایی (سوئیچ وب یا سوئیچ محتوا) که به یک آی پی آدرس اختصاص داده می شود تا ترافیک را بین چند سرور یا حافظه ی پنهان تقسیم نماید. این سوئیچ ها ترافیک آی پی های متصل شده به آن را به سرورهای مختلف هدایت می نماید و بنابراین بار ترافیکی بر روی سرورهای مختلف تقسیم می شود. علاوه بر این اگر یک سرور در ارائه ی محتوا دچار اختلال شود، بار موجود بر روی آن سرور بین سرور های دیگر تقسیم می شود و از این رو قابلیت اطمینان بالایی برای ارائه ی محتوا فراهم می شود.

مسیر یابی درخواست

به منظور کاهش فاصله سرور شما با کاربر، سرویس CDN محتوای استاتیک وب سایت ها را در مکان های جغرافیایی مختلف ذخیره سازی می نمایند که این نقاط در مراکز داده به نام points of presence)PoP) شناخته می شوند. هر PoP از گره ها و سرورهایی تشکیل شده اند. بعضی از شبکه های توزیع محتوا از هزاران گره و ده ها هزار سرور برای کمک به توزیع محتوا استفاده می نمایند که این کار موجب تسریع در بارگذاری صفحات می شود.

پروتکل های سرویس محتوا

به منظور دسترسی کاربران به سرویس های محتوای قابل دسترسی از طریق شبکه توزیع محتوا، چندین پروتکل سرویس محتوا طراحی شده است. در اواخر دهه ۹۰ میلادی، پروتکلی به نام انطباق محتوا در اینترنت (ICAP) طراحی شد تا یک استاندارد برای ارتباط با سرورها فراهم کند. پس از آن پروتکل OPES با راه حلی مختلف ارائه شد که با عنوان سرویس OPES از آن یاد می شود و می تواند بر روی پردازنده های OPES ذخیره شود یا از راه دور از روی سرور فراخوانی گردد. علاوه بر اینها برای رفع مشکل سیستم های حافظه پنهان که با هدف ذخیره ی محتواهای وب سایت ها تولید شده بودند، پروتکل ESI بوجود آمد.

CDN چیست

۲ هدف اصلی از ایجاد CDN چیست

– در وعده اول ایجاد مسیر موازی جهت تقسیم ریکوست های سمت کلاینت بین چند سرور است.
– در مدل پیشرفته تر ایجاد کوتاه ترین مسیر برای بخش هایی از این ریکوست ها به مقصد هست (زمانی که از چند لوکیشن میزبانی فایل ها صورت می گیرد).
در عین حال پایداری در دسترسی به CDN همان اندازه اهمیت دارد که پایداری در دسترسی به هاست اهمیت دارد. تا زمانی که این فاکتور (“پایداری”) به هر دلیل (فیلترینگ، تحریم، کیفیت نامطلوب شبکه یا سرویس دهنده) برقرار نباشد، نتیجه مطلوبی از CDN به دست نمی آید.

نقش CDN در سئو

کار CDN صرفا فراهم کردن مسیر کوتاه تر جهت دسترسی کاربران به فایل های شماست. این کار باعث سریع تر شدن وب سایت شما به نسبت موقعیت جغرافیای کاربر خواهد شد. این موضوع ربطی به سئو و امنیت ندارد. با سرویس CDN داده های از دست رفته بسیار کاهش پیدا می کنند و علاوه بر بهینه سازی پهنای باند، می توان زمان تاخیر نمایش داده را به حداقل رساند. تمامی این کارها منجر به داشتن یک وب سایت پرسرعت و دارای عملکرد بهتر خواهد شد و بطور مستقیم بر روی نحوه برخورد کاربران با وب سایت تاثیر مثبت خواهد داشت.

سرویسهای ارائه دهنده CDN چیست

از بهترین سرویس های رایگان شبکه ارسال محتوا می توان به سرویس CDN گوگل، سرویس CDN مایکروسافت، سرویس jsDelivr CDN ، سرویس cdnjs CDN و سرویس jQuery CDN اشاره کرد. همچنین سرویس های محبوب CDN پرداختی شامل موارد زیر می باشند:

 • CDN77
 • MaxCDN
 • Amazon CloudFront
 • BitGravity
 • Akamai
 • CDNetworks
 • CacheFly
 • EdgeCast
 • Limelight
 • Incapsula
 • KeyCDN

در صورت تمایل به مشاوره در پیاده سازی حرفه ای CDN با بخش پشتیبانی هاستینگ کدباکس در ارتباط باشید.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

CDN چیست

0 0 امتیاز
Article Rating