0 0 امتیاز
Article Rating

خروج از بلک لیست

از مهمترین مسائل مدیریت یک سرور برقرار بودن سرویس دهی و یا همان در دسترس بودن سرویس های یک سرور است. سرویس ایمیل از پرکاربردترین سرویس ها در حوزه وب می باشد. جدا از اختلالات داخلی یکی از موانعی که بر سر راه سرویس دهی مطلوب میل سرورها وجود دارد بحث فهرست شدن انها در بلک لیست ها می باشد. بهترین روش جهت خروج از بلاک لیست بررسی کامل علت و مسیریابی درست در جهت رفع آن می باشد.

دلیل قرار گرفتن در بلک لیست

بر خلاف عمده مسائل فنی که عبارت “دلایل زیادی” را برای آنها به کار می بریم در خصوص بلاک شدن میل سرورها در حقیقت تنها یک دلیل وجود دارد و آن ارسال اسپم از نظر سیستم های ضد اسپم می باشد. روشن است ممکن است شما اسپم نکرده باشید اما این سو تفاهم برای این سیستم ها پیش آمده باشد. بنابراین لازم است در هر صورت شما به فعالیت های میل سرور خود بازنگری کنید تا از تکرار اقداماتی که موجبات این سو تفاهم می شود پرهیز کنید.

برای این منظور بسته به میل سرور مورد استفاده یا در بیشتر هاستینگ ها با کمک کنترل پانل خود می توانید به راحتی نسبت به بررسی تعداد و محتوا ایمیل های ارسالی از طریق گزارشات موجود اقدام کنید. تا ضمن شناسایی کاربران خطاکار احتمالی در خصوص ایشان تصمیمات لازم ر اتخاذ کنید. البته در موارد بسیاری ممکن است کاربر مقصر نباشد و یک بدافزار بر روی وب سایت وی (یا پلاگین های مورد استفاده) وجود داشته باشد که اسپم می کند.

کدام بلک لیست ها شما را فهرست کرده اند

جهت خروج از بلک لیست لازم است مشخص کنید که در کدام فهرست های عمومی و رایج اسپمرها فهرست شده اید. تا اقدامات مربوط به خروج از این فهرست ها را به دنبال آن انجام دهید. ما در وب فهرست های گوناگونی در زمینه مقابله با اسپم داریم. انواع این لیست ها به شرح زیر می باشد:

DNSBL = بلاک لیست از IP های متخلف

این لیست ها توسط موتورهای شناسایی اسپمرها و در گذشته کاملا خودکار ایجاد می شدند. اما امروزه با توجه به رمزنگاری پیام های ارسالی و عدم دسترسی موتور پردازشی این سیستم ها به محتوای ایمیل، به صورت ترکیبی گزارش محور و خودکار عمل می کنند.

RHSBL = بلاک لیست از دامین های متخلف

لیست هایی مشابه DNSBL هستند با این تفاوت که جای IP در این لیست ها دامنه ها فهرست شده اند. امروزه این دسته از لیست ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از RH که در ابتدای این لیست آمده right hand است که منظور اشاره به عبارت سمت راست کاراکتر @ در آدرس ایمیل است که همان دامین ایمیل فرستنده می باشد.

DNSWL & RHSWL = لیست سفید دامین / لیست سفید IP

این لیست ها وضعیت معکوس داشته و دامین ها یا IP های موجود در آنها مجاز و مورد تائید لحاظ خواهند شد. قرار گرفتن در لیست سفیدها معمولا به صورت رایگان مقدور نیست. هر چند این لیست ها بیشتر برای سرویس دهندگان عمومی ایمیل کاربردی می باشد و اینجا صرفا جهت ارائه اطلاعات مطرح شد.

SURBL = لیست سیاه محتویات ایمیل (IP)

مبنا کار DNSBL ها این است که اگر فرستنده متخلف باشد IP فرستنده فهرست شود. اما در SURBL ها نگاه موتور ضد اسپم به لینک تبلیغاتی احتمالی موجود در ایمیل است تا بر اساس IP مربوطه به آن لینک در صورتی که فرستنده از میل سرور دیگری هم استفاده کرد باز جلوی اسپم آن گرفته شود. در حقیقت این لیست ها بر اساس موجود بودن IP لینک های محتویات یک ایمیل در لیست خود آن را اسپم می کنند، فرستنده از هر IP که باشد تفاوت نمی کند.

URIBL = لیست سیاه محتویات ایمیل (دامین)

عملکرد یکسان با SURBL ها دارند. یعنی بر اساس محتویات عمل می کنند اما معیار آنها دامین می باشد. معمولا SURBL مفید تر واقع می شوند. اما خروج از URIBL سخت تر است. بد نیست اشاره کنم که رابطه URIBL با SURBL دقیقا مشابه رابطه RHSBL با DNSBL است.

RBL = لیست سیاه زنده

این لیست ها Real – زنده هستند. هر چند واقعا آنلاین و زنده نیستند. بیشتر اونها آینه ای از DNSBL ها هستند یا بهتر است گفت تلفیق چند DNSBL هستند. یعنی از سنجش و ترکیب چند بلک لیست یک بلک لیست ایجاد می کنند. البته برخی از RBL ها خودشان هم انجین DNSBL دارند.

یافتن دامین / IP در بلک لیست ها

برای این منظور یک روش مراجعه به تک تک بلک لیست ها می باشد. اما این روش واقعا زمان گیر است. روش دیگر این است که با تریس کردن آدرسی که ایمیل به دست آن نمی رسد و کمی تحقیق متوجه بشویم میل سرور مقصد برای مقابله با اسپم از چه بلک لیست هایی استفاده می کند و مستقیما به سراغ خارج کردن ادرس میل سرور خود از آن لیست ها برویم. این کار زمان کمتری لازم دارد اما نیازمند تخصص بیشتری جهت تحقیق و کشف وضعیت در میل سرور مقصد می باشد.

روش عمومی و البته ساده تر در این باره آن است که به کمک ابزارهای بررسی در بلاک لیست ها به جستجوی دامنه / IP میل سرور خودمان بگردیم. سایت های فراوانی در این زمینه وجود دارد که معروف ترین آنها در زمان نگارش این مطلب mxtoolbox.com می باشد.

خروج از بلک لیست

پس از شناسایی مراکزی که در لیست آنها فهرست شده اید باید یک به یک به سراغ وب سایت آنها رفته و درخواست خود را در خصوص خروج از بلک لیست های آنها بدهید. نکته قابل اشاره در این زمینه این است که بسیار از افراد ساعت ها به دنبال خروج از RBL ها هستند در حالی که این کار بی فایده است چرا که مجدد به محض مشاهده سایت شما در یک DNSBL توسط آن RBL شما فهرست خواهید شد.

بنابراین بر روی حذف دامین / IP خود از DNSBL تمرکز کنید که تعداد انها معمولا انگشت شمار است، معمولا ظرف ۲۴ ساعت پس از خروج از این لیست ها خودکار از تمامی RBL ها که قطعا تعداد آنها خیلی زیاد هم است حذف خواهید شد.

این مطلب بیشتر یک شرح علمی بر سیستم عای ضد اسپم از نظر تقسیم بندی لیست ها و شناساندن آنها بود. اگر به دنبال آموزشی در زمینه آن هستید که چگونه وارد این لیست ها نشوید و اساسا چطور اسپم ریت خود را کاهش دهید باید کمی منتظر بمانید تا چنین مطلبی را در کدباکس منتشر کنیم ;)

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

خروج از بلک لیست

0 0 امتیاز
Article Rating