4.5 2 نفر
Article Rating

هاست ابری یا سرور مجازی

هر گاه وبمستر ها از وب سایت خودشان صحبت می کنند، حتما از میزبان (هاست) خود به عنوان یک دغدفه و نگرانی یاد می کنند. حتی اگر یک هاست با کیفیت داشته باشند باز هم همواره این نگرانی را دارند که هر لحظه ممکن است مشکلی از طرف هاستینگ برای وب سایت ایشان رخ بدهد. این مشکل می تواند از بحث دان تایم گرفته تا مسائل امنیتی باشد. با وجود این که کم نیستند سرویس دهندگان هاست با کیفیت در کشور (مانند خود کدباکس) اما با این وجود یک واقعیت انکار ناپذیر است زمانی که ما از یک هاست اشتراکی یا همان چیزی که این روزها به اشتباه آن را ابری نام گذاری می کنند، ریسک های زیادی را متقبل شده ایم و داشتن آن نگرانی ها برای یک وبمستر کاملا منطقی می باشد.

امتیازات هاست ابری (اشتراکی)

قبل از هر چیز باید الویت بودجه را مشخص کرد. از آنجا که معمولا برای سایت های تازه تاسیس و نه چندان بزرگ، محدودیت بودجه آن را در الویت بالایی قرار می دهد، باید گفت هاست ابری (اشتراکی) از مهمترین امتیازاتش آن است که با کمترین بودجه قابل تامین است. الزماً هاست های ارزان قیمت اشتراکی بی کیفیت نیستند و حتی ممکن است امکان تهیه هاست با کیفیت مناسبی را نیز به دست آورد.

کانفیگ های پیش ساخته و آماده فراوان در هاست های اشتراکی وجود دارد. سازگاری کامل با اکثر اسکریپت های عمومی مانند وردپرس و جوملا و … وجود دارد. از این رو احتمالا میزبانی سایت هایی که بر مبنا CMS های عمومی هستند بر روی یک هاست اشتراکی با کمترین دردسر همراه خواهد بود. و شما ناچار نیستید برای امور متداول وقت و هزینه خود را صرف کنید.

کانفیگ های پیش ساخته و آماده فراوان در هاست های اشتراکی وجود دارد. سازگاری کامل با اکثر اسکریپت های عمومی مانند وردپرس و جوملا و … وجود دارد. از این رو احتمالا میزبانی سایت هایی که بر مبنا CMS های عمومی هستند بر روی یک هاست اشتراکی با کمترین دردسر همراه خواهد بود. و شما ناچار نیستید برای امور متداول وقت و هزینه خود را صرف کنید. حتی بسیاری از هاستینگ ها افزونه های مختلفی را برای کاربران در هاست های اشتراکی فراهم می آورند مانند آسان نصب ها، خودکار نصب کننده SSL رایگان و … (مانند کدباکس) که این موارد برخیش به رایگان برای شما قابل تامین نخواهد بود.

امنیت شاید آخرین امتیاز یک هاست اشتراکی باشد. البته این مووضع کاملا به سرویس دهنده شما نیز بستگی دارد. با این وجود معمولا سرویس دهندگان حرفه ای در تامین امنیت یک هاست اشتراکی توانمندی بالایی داشته و دقت نظر خوبی را به خرج می دهند. همینطور امتیاز دیگر در کنار آن بک اپ گیری منظم و مستقل است. این موضوع هر چند اخیرا توسط برخی سرویس دهندگان بزرگ داخل کشور نادیده گرفته شده و موجبات اتفاقات اسف باری شده بود، اما خوب این موضوع شامل همه سرویس دهندگان نمی باشد.

امتیازات سرور مجازی

در نقطه مقالب سرور مجازی اصلا گزینه خوبی برای وبمسترانی که محدودیت در بودجه دارند نمی باشد. هزینه نگهداری یک سرور مجازی به تنهایی بدون درنظر گرفتن هزینه های جانبی مانند لایسنس های نرم افزاری یا هزینه مدیریت سرور که به نیروی متخصص باید پرداخت شود، بالاتر از هاست اشتراکی می باشد. اما داشتن یک سرور مجازی زمانی که بحث بودجه مطرح نباشد امتیازاتی دارد که معمولا توجیح کننده بودجه آن می باشد.

در هاست اشتراکی منابع سخت افزاری به صورت اشتراکی بوده و کاملا محدود به هر اکانت هاست اختصاص یافته است. اما در سرور مجازی شما از کلیه منابع سخت افزاری سرور خودتان بهره خواهید برد. ضمن آن که عدم اشتراک منابع تجربه روان تری به نسبت هاست اشتراکی ارائه می کند.

سازگاری کامل با وب سایت و اسکریپت ها، هر چند به صورت پیش ساخته نمی باشد اما قطعا با کمک نیروی متخصص به مراتب در سطح بالاتری به نسبت یک هاست اشتراکی تامین خواهد شد. همینطور برخی از موارد که در هاست اشتراکی قابلیت اجرایی ندارند (به دلایل امنیتی یا فنی) در سرور مجازی خودتان، به سادگی قابل اجرا بوده و در خصوص سایت هایی که اسکریپت اختصاصی داشته باشند این امر به طور چشم گیری دست توسعه دهنده را باز خواهد گذاشت.

در خصوص امنیت اما این کاملا بستگی دارد که شما فرد متخصصی برای مدیریت سرور داشته باشید یا خیر. اگر داشته باشید باز با فاصله زیادی از یک هاست اشتراکی خواهید بود. شاید لفظ ۱۰۰ برابر ایمن تر چندان دور از واقعیت نباشد. هرچند اگر بخواهید با آزمون و خطای تجربی و کانفیگ شخصی پیش بروید ممکن است از یک هاست اشتراکی بی کیفیت هم نا امن تر باشید. در خصوص بک آپ نیز این امر به توانمندی بودجه ای شما در خرید سرور های مستقل دیگر جهت نگهداری بک اپ بستگی دارد. هر چند همه هاست های اشتراکی به این شکل عمل نمی کنند اما شما در اینجا اختیار عمل دارید آنطور که ایمن تر است در خصوص پشتیبان گیری از سایت خود اقدام کنید.

جمع بندی

توصیه بنده (میلاد ابوعلی) به کلیه خوانندگان گرامی این مطلب این است که اگر هر یک از ۳ حالت زیر در مورد شما صدق می کند، سراغ سرور مجازی بروید:

  • اسکریپت اختصاصی دارید.
  • سایت پر بازدید یا سنگین دارید
  • محدودیت بودجه ندارید

قطعا در کنار داشتن سرور مجازی، شما نیازمند یک فرد (یا شاید تیم) حرفه ای جهت مدیریت هاستینگ اختصاصی خودتان بر روی سرور مجازی هستید. مگر آن که خودتان یک مدیر هاستینگ حرفه ای باشید (البته اگر بودید قطعا الان در حال مطالعه این مطلب نبودید).

داشتن یک هاست اختصاصی (سرور مجازی) به مراتب گزینه حرفه ای تری می باشد به شرط آن که مدیریت آن نیز به صورت حرفه ای صورت بگیرد. در غیر این صورت با وجود هزینه بالاتر ممکن است نتیجه شما به مراتب نامطلوب باشد.

اما اگر هیچ یک از ۳ شرط فوق در خصوص شما صدق نمی کند، اصلا نگران نباشید، شما می توانید تا زمان برقراری هر یک از ۳ شرط فوق از یک هاست با کیفیت اشتراکی (مثل کدباکس) استفاده کنید و این اصلا یک ننگ یا فاجعه نیست.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

هاست ابری یا سرور مجازی

4.5 2 نفر
Article Rating