فایل htacces

فایل htacces، یک فایل متنی و ساده بدون نام که در سرورهای لینوکس به صورت مخفی است و دارای پسوند htacces. می باشد.

فایل htacces چیست

بسیاری از نرم افزار هایی که با PHP توسعه داده شده اند برای اعمال پیکر بندی خود بر روی آپاچی از فایل htacces. استفاده می نمایند. برای دسترسی به این فایلها در هاست سی پنل خود و یا فایلهای مخفی به File manager رفته و تیک (Show Hidden Files (dotfiles را بزنید و برروی GO کلیک کنید. حال می توانید فایل های htaccess. را ببینید. برای مخفی کردن فایلها در لینوکس باید در اول فایل ( . ) اضافه کنید تا فایلهای شما مخفی شوند همانطور که می دانید فایلهای htaccess. مخفی هستند و امنیت یک فایل در حالت مخفی می تواند بیشتر باشد.

کاربرد فایل htacces

با استفاده از فایل htacces می توانید پسوند فایلها را تغییر داده و یا صفحه ای را به صفحه دیگر انتقال دهید. می توانید ارورهای مانند 404,400,401,500,403 را نمایش دهید و آنها را مدیریت کنید. حتی میتوانید با فایل htaccess. برروی یک فایل پسورد قراردهید. در مواقعی ممکن است بعضی از دستورات در این فایل باعث غیر فعال کردن کل سایت شود که این امر مربوط به غیر فعال بودن بعضی توابع در فایل httpd.conf سرور می باشد. شما باید دستورات مشابه آن راقرار داده تا توابع بدرستی کار کنند و یا بعضی از توابع را حذف کنید. استفاده از این فایل در همه موارد پیشنهاد نمی شود. زیرا ممکن است شما با فعال کردن یک تابع باعث هک شدن سایت خود شوید. ولی در سرورهای اشتراکی که تعداد زیادی سایت برروی آن قرار دارند پیشنهاد می شود که از فایل htaccess استفاده شود. زیرا هر سایت باید توانایی پیکر بندی قسمت مربوط به خود را دارا باشد.

از دیگر قابلیت های فایل htacces میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

-کنترل ریدایرکت -کنترل دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها -تنظیمات URL Rewrite -مسدود کردن یک یا چند IP خاص یا یک رنج IP -تنظیمات کش و Expire Date آن -اعمال برخی تغییرات در تنظیمات پیش فرض PHP، MySQL و Apache -جلوگیری از نمایش تمامی فایلها یا یک یا چند فایل با پسوندی خاص -اضافه نمودن یک MIME -معرفی یک Default Document در پوشه ای خاص -تنظیم Default Charset

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

فایل htacces