قبل از ایجاد یک وب‌سایت لازم است تا زیرساخت (هاست) سازگار با اسکریپت مورد استفاده را فراهم کنیم. به همین دلیل شناسایی خصوصیات اسکریپت وردپرس از تعیین کننده ترین نکات جهت انتخاب هاست مناسب وردپرس می باشد. سیستم‌های مدیریت محتوا معمولا سازگاری خوبی با انواع سرویس دهندگان میزبانی وب دارند، با این وجود برخی از سرویس دهندگان همانند کدباکس با سفارشی سازی محصولات خود، گزینه های ویژه ای برای هر سیستم مدیریت محتوا به طور جداگانه ارایه می کنند.

بررسی ساختار کلی وردپرس

وردپرس به عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای وب حداقل در دو دهه گذشته شناخته شده است. این اسکریپت با زبان برنامه نویسی PHP که خود محبوب‌ترین و به نوعی زبان اصلی دنیای وب، تولید شده است.

دیتابیس مورد استفاده به صورت پیش‌فرض MySQL در نظر گرفته شده است که مشخصا امکان تطبیق با MariaDB نیز فراهم است. با این وجود گزینه‌های دیگری نیز توسط این اسکریپت پشتیبانی می شود که در نسخه های مختلف ممکن است دستخوش تغییراتی بشوند.

در نهایت سمت کاربری و کتابخانه مورد استفاده وردپرس jQuery است. قالب‌ یک سایت وردپرسی به صورت متعارف ترکیبی از کدهای PHP و صفحات وب پیاده سازی شده با زبان HTML و استایل های CSS می باشند.

مفهوم سازگاری

در نگاه نخست ممکن است سازگاری را تنها به معنای عدم وجود خطا در زمان اجرا تعریف کنیم. اما اگر نگاه عمیق‌تری به موضوع نگاه کنیم باید ظرفیت سرویس‌دهی، سرعتی که در نهایت کاربر تجربه می کند و همچنین پایداری کلی را به عنوان بخشی از این تعریف در نظر داشته باشیم. بنابراین ما در مسیر یافتن هاست مناسب وردپرس لازم است که 4 موضوع را لحاظ کنیم:

  • عدم وجود خطا در اجرای وردپرس، پلاگین‌ها و قالب سایت
  • پایداری جهت حفظ دسترسی کاربران به وب‌سایت
  • سرعت پاسخ گویی به درخواست از سمت سرور
  • ظرفیت پاسخ گویی از نظر حجم درخواست های دریافتی همزمان

سازگاری وردپرس با هاست

پشتیبانی از نسخه‌های مختلف خصوصا آخرین نسخه PHP مهم‌ترین عامل در سازگاری اسکریپت وردپرس و پلاگین‌ها با یک هاست می باشد. همچنین امکان فعال یا غیرفعال سازی ماژول‌های PHP همانند Imagick و SUHOSIN همچنین دسترسی به cURL که در وردپرس امکان دانلود و نصب به روزرسانی‌های خودکار فراهم شود.

تنظیمات دیگر همانند حداکثر ظرفیت مجاز در مواردی مانند، مدت زمان پردازش (max_execution_time)، حداکثر حجم فایل بارگذاری شده (post_max_size) و محدود مجاز حافظه مصرفی هر پردازش (memory_limit) نیز از نکاتی هستند که می‌توانند موجب اختلال در عملکرد هسته وردپرس یا پلاگین‌ها بشوند.

در خصوص دیتابیس مقایسه نسخه‌های مختلف MySQL و MariaDB نشان داده است که تفاوت چندان محسوسی وجود ندارد. با این وجود با نگاه عمیق تر مشخص است که نسخه MySQL 8 برترین بازدهی را دارا می باشد. در تصویر زیر وضعیت عملکرد دیتابیس‌های مختلف را مشاهده می کنید.

پایداری سرور هاست وردپرس

مهم‌ترین دلیل استفاده از سرورهای قدرتمند و استقرار آن‌ها در دیتاسنتر‌ها دست یافتن به بالاترین سطح پایداری (Stability) می‌باشد. بنابراین در انتخاب هاست مناسب وردپرس دیتاسنتری که سرور هاست روی آن مستقر شده است اهمیت خاصی دارد. معمولا دیتاسنترها به نسبت کلاس کاری خود از استانداردهای مشخصی پیروی می کنند. دیتاسنترهای سطح اول معمولا بالاترین سطح UpTime را که 99.99% در سال است تضمین می کنند. با این وجود ممکن است به دلیل تعمیرات و مشکلات فنی با هماهنگی در مقاطعی شاهد DownTime در این دیتاسنترها نیز باشیم. حوادث طبیعی و غیر متقربه نیز در میزان پایداری موثر است اما این فاکتور به دلیل خارج از کنترل بودن و یکسان بودن آن برای همه دیتاسنتر در مقایسه‌ها لحاظ نمی‌گردد.

سرعت پاسخگویی سرور

سرور‌ها همانند رایانه‌های شخصی از دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار تشکیل شده‌اند. بازدهی (Performance) سرور رابطه مستقیم با کیفیت و ظرفیت سخت‌افزاری آن دارد. همچنین نرم‌افزارهای مورد استفاده و نوع تنظیمات آن‌ها نیز تاثیرات مستقیم بر این بازدهی می گذارد.

پردازنده هاست وردپرس (Server CPU)

مهم‌ترین قسمت در سخت‌افزار یک سرور واحد پردازش آن یعنی CPU می باشد. در خصوص هاست وردپرس مدل یا شرکت سازنده پردازنده چندان اهمیت ندارد. همچنین تعداد هسته‌ها یا سوکت‌ها (تعداد پردازنده‌ها) تاثیر چشمگیری بر سرعت سرور نخواهند داشت. مهم‌ترین خصوصیت واحد پردازش برای هاست وردپرس ظرفیت نهایی پردازشی است که در اختیار ما قرار می گیرد. این ظرفیت ممکن است حاصل جمع ظرفیت چند هسته و چند پردازنده مختلف باشد یا شاید تنها در قالب یک هسته و یک پردازنده در اختیار ما قرار گرفته باشد. همچنین در برخی از سرورها ممکن است دسترسی ما مستقیم به سخت‌افزار باشد (سرور اختصاصی) یا در برخی موارد این محدودیت توسط نرم‌افزارها یا سیستم‌عامل (همانند CloudLinux) اعمال شده باشد. در هر صورت ظرفیت مجاز پردازش در دسترس هر چه بالاتر باشد تاثیر مستقیم بر سرعت پاسخ‌گویی سرور دارد.

حافظه هاست وردپرس (Server RAM)

اسکریپت وردپرس برای هر بار اجرا نیازمند مقدار مشخصی از حافظه می باشد که توسط مقدار ( memory_limit ) در تنظیمات سرور مشخص شده است. با این وجود در مواقعی که درخواست‌های همزمان به سرور ارسال شود، ظرفیت حافظه مورد نیاز حاصلضرب تعداد درخواست‌ها و سقف مجاز برای هر پروسس خواهد بود. اگر ظرفیت حافظه سرور کافی باشد، مشکلی در سرعت مشاهده نخواهد شد، اما در صورتی که ظرفیت کفایت پاسخ‌گویی را نداشته باشد برخی از درخواست ها با تاخیر پاسخ‌داده خواهند شد، همچنین در صورتی که حجم درخواست‌ها بسیار زیادتر از ظرفیت سرور باشد، شاهد تشکیل صف و حتی عدم پاسخ‌دهی سرور به برخی از درخواست‌ها خواهیم بود. در خصوص حافظه سرور نیز همانند پردازنده چه مستقیم با سخت‌افزار در ارتباط باشیم چه از طریق مجازی‌ساز و سیستم‌عامل این ظرفیت مشخص شده باشد، مهم ظرفیت در دسترس می باشد.

مهم‌ترین فاکتور در شناسایی ظرفیت حافظه مجاز برای هاست وردپرس، آگاهی از حجم درخواست‌های همزمان در شلوغ‌ترین ساعت کاری وب‌سایت وردپرسی می باشد.

فضای ذخیره‌سازی (Server Storage Disks)

در خصوص فضای وب مورد نیاز جهت میزبانی سایت وردپرسی، جدا از حجم فایل‌ها که شامل هسته وردپرس، قالب‌ و پلاگین‌ها می‌باشد توصیه می‌شود 50% فضای بیشتر در نظر گرفته شود تا در مقاطع به روزرسانی‌ها با مشکل روبرو نشوید. این محاسبات شامل فضای مورد نیاز جهت دیتابیس و فایل‌های رسانه (تصویر، صوت، ویدیو) نمی‌باشد. در صورتی که از CDN جهت میزبانی فایل‌های استاتیک خود استفاده نمی کنید، باید جهت میزبانی فایل‌های خود نیز فضای کافی را در نظر بگیرید.

نوع دیسک فضای میزبانی تاثیر چشمگیری در سرعت پاسخ‌گویی سرور دارد. امروزه 3 نوع متعارف از فضای ذخیره‌سازی وجود دارد:

  • HDD - هارد دیسک‌های مغناطیسی یا همان هارد دیسک‌های کپسولی هستند.
  • SSD - دیسک‌های ذخیره‌سازی پرسرعت مبتنی بر چیپ‌های حافظه هستند.
  • NVMe - این کارت‌های ذخیره‌سازی گونه جدیدتری از حافظه‌های SSD هستند.

پیشنهاد ما برای فضای ذخیره‌سازی هاست وردپرس از نوع NVMe می‌باشد. به این ترتیب بالاترین سرعت در پاسخ‌گویی و کم‌ترین تاخیر در بارگذاری محتوای وب‌سایت خود را شاهد خواهید بود. با این وجود چون تعرفه این نوع فضای ذخیره‌بسیار بالا است، گزینه SSD نیز قابل قبول است. اما برای دنیای وب امروز HDD تنها در خصوص فضای پشتیبان یک هاست قابل قبول است.

ظرفیت بازدید هاست وردپرس

هر چقدر بازدید یک وب‌سایت افرایش یابد، فشاری که به سرور و هاست وارد خواهد شد بیشتر است و به روشنی به منابع سخت‌افزاری بیشتری برای پاسخ‌گویی به درخواست ها احتیاج می باشد. با این وجود این نسبت برای وب‌سایت های مختلف بر اساس پلاگین‌ها و قالب مورد استفاده کاملا متفاوت است. به طوری که ممکن است 1000 بازدیدکننده در روز برای یک وب‌سایت نیازمند 2 گیگابایت رم باشد و برای وب‌سایت دیگر وردپرسی بتوان این تعداد بازدید را تنها با 512 مگابایت رم نیز به خوبی پاسخ داد. بنابراین شناخت میزان مصرف متوسط منابع برای پاسخ وب‌سرور به هر درخواست کاربران اهمیت بالایی دارد.

در نهایت زمانی که وب‌سایت ما احتیاج به منابع بیشتری داشته باشد، در برخی سرویس دهندگان امکان افزایش منابع وب‌هاست تهیه شده وجود دارد. در برخی مواقع سقف منابع هاست‌های اشتراکی کفایت منابع مورد نیاز جهت بازدید را ندارد و شما ناچار به تهیه هاست اختصاصی ویژه وب‌سایت خود خواهید شد. برخی از سرویس دهندگان همانند کدباکس در این زمینه پیش دستی نموده و خدمات تخصصی در زمینه راه‌اندازی هاست اختصاصی به منظور میزبانی سایت وردپرسی را به شما ارایه می نمایند.

نکات کلیدی در خرید هاست وردپرس

در جمع‌بندی این مطلب، لازم به اشاره است که قبل از هر چیز داشتن شناخت درست از منابع مورد نیاز توسط وب‌سایت وردپرسی بسته به پلاگین‌ها و قالب، همچنین آگاهی از میزان بازدید متوسط روزانه و البته حداکثر تعداد درخواست‌های همزمان محتمل، همگی از مواردی هستند که به شما در انتخاب فضای میزبانی وب‌سایت وردپرسی کمک خواهد کرد.

نکته قابل اشاره دیگر آن است که لازم نیست از ابتدا با تهیه هاست اختصاصی و منابع فراوان موجب اتلاف سرمایه خود شوید. شما به نسبت رشد وب‌سایت وردپرسی خود می‌توانید در هر نوبت به نسبت نیاز منابع سخت‌افزاری یا فضای دیسک هاست وردپرس خود را افزایش بدهید و در نهایت زمانی که مطمن شدید وب‌سایت شما به آن اندازه بزرگ شده است که نیازمند یک هاست مختص به خودش است به سراغ گزینه‌های هاست اختصاصی یا تهیه سرور بروید.