موقعیت جغرافیایی که سرور در آن مستقر می‌باشد را در اصطلاح Location (لوکیشن) می‌خوانند. در مقایسه سرورهایی با مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یکسان، از چند نظر با هم تفاوت دارند که در این مطلب به بررسی این موارد خواهیم پرداخت. به این ترتیب با آگاهی از این موارد امکان انتخاب درست لوکیشن سرور را خواهید داشت.

ناحیه جغرافیایی سرور (قاره، منطقه)

شبکه‌های کامپیوتری از هر نوع که باشند، تاثیر مستقیم از مسافت بین دستگاه‌های روی شبکه خواهند گرفت. سرعت و زمان انتظار رابطه مستقیم با طول مسیر ارتباطی و کیفیت آن دارد. در شبکه‌های گسترده همانند اینترنت تاثیرات کیفیت تجهیزات شبکه مابین سرور و کلاینت نیز قابل توجه است. با این وجود در مسافت های کوچک و متوسط این تاثیرات قابل چشم پوشی است. به همین دلیل اگر لوکیشن سرور شما تهران، مشهد یا تبریز باشد و شما از شیراز به هر کدام متصل شوید تفاوت را در زمان انتظار و سرعت ارتباط چندان احساس نخواهید کرد. اما قطعا اگر شما به مقایسه سرعت ارتباط خود با سرورهایی از لوکشین‌هایی مانند آمریکا، استرالیا و اروپا بپردازید کاملا متوجه تفاوت خواهید شد. به همین دلیل در قدم نخست از بعد سرعت ارتباط و زمان انتظار شبکه ناحیه جغرافیایی را بررسی می کنند. به طور مشخص برای کشور ایران، منطقه خاورمیانه (خصوصا کشور خودمان) بهترین گزینه است. پس از آن اروپا، شرق دور، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه می باشد.

کشور و شهر میزبان سرور و تاثیرات حقوقی

همانطور که اشاره شد معمولا کشور یا شهر میزبان اگر در یک منطقه جغرافیایی باشد تاثیر چشمگیری بر روی سرعت ارتباط با سرور نخواهد داشت. هر چند ممکن است به دلیل کیفیت متفاوت تجهیزات شبکه و زیرساخت، در کیفیت تفاوت چشمگیری را شاهد باشیم اما به طور کلی در خصوص شهر و کشور این موضوعات چشم پوشی می شود.

تاثیرات حقوقی کشور یا شهر استقرار سرور، یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب لوکیشن سرور می‌باشد. به طور مشخص محل فیزیکی استقرار سرور در هر کشور و هر شهری باشد الزام رعایت قوانین آنجا برای دیتاسنتر یا شرکت میزبان سرور ضروری است. به طور مثال مواردی مانند:

  • قوانین حق تالیف، حق نشر، حق مالکیت اثر
  • قوانین مربوط به محدودیت یا ممنوع بودن محتوا در موضوعات خاص
  • قواننی مربوط به اخذ مجوز جهت تولید یا انتشار محتوا در موضوعات خاص
  • قوانین کسب و کارهای آنلاین در آن منطقه
  • قوانین مالیاتی، مجوزهای دولتی برای فعالیت های اجتماعی
  • قوانین حقوق شهروندی، حق مالکیت خصوصی، حریم شخصی

به طور مثال ممکن است ایجاد یک سایت انتشار موزیک در کشور هلند، آزاد باشد، اما در کشور فرانسه شاهد قوانین سخت‌گیرانه در این خصوص و حتی جریمه‌های نقدی هم باشیم. بنابراین با توجه به موضوع فعالیت و کاربرد سرور، باید با آگاهی از قوانین کشورهای مختلف به انتخاب لوکیشن سرور بپردازیم.

دیتاسنتر و محل اصلی نگهداری سرور

هر چند معمولا مقصود از لوکیشن سرور، منطقه جغرافیایی می‌باشد، اما مشاهده شده است که در برخی محافل به اشتباه دیتاسنتر را نیز یک قسمت از لوکیشن مطرح کرده‌اند. این امری اشتباه است و بحث دیتاسنتر موضوعی کاملا مستقل از لوکیشن سورر است. چنان که بسیاری از دیتاسنتر‌ها در چند لوکیشن مختلف سرویس دهی دارند و در هر لوکیشن از نظر قوانین کاملا تابع قوانین آن کشور هستند.

به طور مثال دیتاسنتر OVH یک شرکت فرانسوی می باشد. اگر شما از لوکیشن کانادا این دیتاسنتر سرور خریداری کنید، برخی از پروتکل‌های شبکه بر روی سرور شما مسدود می باشد که دلیل آن قوانین دولت کانادا در این خصوص است. اما اگر از همین دیتاسنتر و لوکیشن فرانسه یا انگلیس خرید کنید چنین محدودیتی نخواهید داشت.

سخن پایانی

این که واقعا سرور شما در چه شهر و در کدام نقطه از دنیا مستقر باشد در اکثر موارد اهمیت کمتری به نسبت دیگر خصوصیات سرور دارد. با این وجود با شناخت کامل از کاربرد سرور خود و در نظر داشتن نکات فوق می توانید بهترین لوکیشن را برای سرور خود شناسایی و انتخاب نمائید. همچنین در برخی موارد امکان استفاده از چند سرور برای یک پروژه جهت فراهم آوری بهترین بازدهی نیز وجود دارد. به طور مثال سرور میزبان فایل شما در کشوری باشد که از نظر قوانین سخت‌گیری بابت نقض حق نشر وجود ندارد و سرور وب هاست شما در کشوری که بهترین کفیت و سرعت ارتباطی را ارایه می کند.